Трохи історії
Їх волонтерський рух розпочався ще вісім років тому. Тоді, у 2014-му, підприємці найбільшого на західній Україні Калинівського ринку зрозуміли, що платити податки і лиш тим підтримувати державу – замало. Тому створили організацію Координаційний штаб «Буковина – українському війську». Саме він став візитівкою буковинського волонтерського руху. Штаб в перші дні АТО передавав на передову найнеобхідніше – теплі речі, продукти, ліки… А далі за запитами військових частин збирали кошти на автомобілі, тепловізори, швидкі… Їм довіряли, їх підтримували і навіть подяки з передової надходили од військових. Згодом Україна змогла підняти свої Збройні Сили – і волонтерський рух призупинився. І ось з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну підприємці знову повернулися до волонтерства. Їх організація відродилася як Благодійна Організація «Дух Нації України» (профспілка підприємців міста Чернівці).
У волонтерів немає вхідних
З першої доби війни профспілка підприємців почала допомагати військовим. Насамперед у холодні лютневі дні потрібні були теплі речі: каремати та спальники, термобілизна, рукавиці й шкарпетки, а також батарейки як джерело енергії. З такого оголошення про потреби фронту стартувала БО ,,Дух Нації України”. А далі запити до волонтерів розширилися: балаклави, бушлати, берці, спальні мішки, ліхтарі, біноклі, павербанки… З ліків – медичні джгути, кровоспинні, знеболюючі…
Один із засновників організації Василь Шкробанець згадує перші дні:
– Переживали, чи піднімуться люди, чи підтримають починання, але підприємці почали масово йти і нести допомогу – їх було набагато більше, ніж у 2014-му.
Залучили також з-за кордону українських заробітчан: отримали допомогу від Православної церкви Німеччини, від буковинців із Великобританії, Польщі, Італії, Іспанії, від української діаспори США.
Почали підтримувати продуктами міста на сході, які обстрілювалися ворогом: Запоріжжя, Харківщина, Миколаївщина, Донеччина та Кривий Ріг. Для них, постраждалих від бойових дій, сформували продуктові набори.
Збирали на передову мобілізованих. На той час у Чернівці вже прибуло немало переселенців і частина добровольцями пішла на фронт: люди з Харкова, Сум, Донецька, котрі побачили результати бомбардування й обстрілів їхніх рідних міст. Проводжали їх, забезпечивши необхідним в дорогу, взялися самотужки готувати домашні страви для мобілізованих. Приєдналася також їдальня ТВК «Добробут», ресторан «Ватра», ринок «Зелений».
На передовій не завжди під руками є джерела енергії, тож закуповували павербанки та акумуляторні ліхтарі з функцією зарядки. Знайшли і надіслали плівку, щоб оббити бліндажі від холодів та дощу, карімати для сну в окопах, спальні мішки, кікімори маскувальні та дощовики, пальники та газові балони для приготування їжі, наколінники та шанцевий інвентар, ємності для води, балаклави. Навіть такі дорогі речі вдалося придбати, як професійні біноклі та рації.
Деякі необхідні речі, як от берці, люди самі приносили волонтерам. Або розгрузки.
Авто для медиків
Один з благодійників Олександр Барков навіть безоплатно передав авто. Майстри його відремонтували й пофарбували в камуфляжний колір. Саме в це авто було спаковано та завантажено близько 70 коробок з продуктами, медикаментами й вітамінами, взуттям, окопними свічками, овочами й фруктами, цигарками… Автомобіль освятили перед від’їздом. Знайшлися благодійники, які допомогли з пальним. Передали авто бойовим медикам у Кураховому на Донеччині, де вони використовують його для транспортування поранених.
Допомагали й іншим військом госпіталям, зокрема буковинському легендарному лікарю Миколі Аносову, який з 2014-го на передовій – зараз у лікарні м. Селідове Донецької обл.
Лікарям знайшли такі необхідні, але дефіцитні товари, як турнікети, ізраїльські бандажі, тaктичні рятувальні покривала, оклюзійні пов’язки, укомплектовані аптечки, що використовують при першому пораненні, кровоспинні препарати, медичні переноски та евакуаційні стропи, протиопікові спреї, антисептики, еластичні бинти… Дещо з цього надав фонд «Gremi Personal», а також приєднувалися до збору приватні підприємці.
Церква на війні
Волонтерити почали священики. Церкви передавали через них окопні свічки для ЗСУ – це бляшанки, заповнені рулоном картону, у які заливається гарячий віск: така свічка горить біля 8 годин і не лише зігріває в бліндажах у холодні осінні ночі, а на ній також можна їжу розігріти. Особливо підтримку надавав о. Володимир з УПЦ. Такі свічки передавали й працівники Чернівецького міського палацу дітей і юнацтва. Зі священиків правою рукою став також військовий капелан о. Василь Гасинець, допомагаючи доставляти передачі на фронт.
Волонтерські лоти
Організовували ярмарки-розпродажі у Музеї під відкритим небом. Один з лотів – вишита вручну картина. Лот розіграли серед відвідувачів і на виручені кошти від аукціону придбали авто для ЗСУ.
Домовились про співпрацю з «Д-метал», які запустили в продаж патріотичні атрибути та 50% від отриманих коштів передавали волонтерам для забезпечення потреб ЗСУ.
Іноді підприємці гуртуються, щоб відправити на передову об’ємніші передачі. Так, співпрацюють із БФ «Руки милості», БО «Букос», БФ «Charity fund Freedom Trust», який здійснює евакуацію лежачих хворих, з центром «Маскувальна сітка Чернівці», з «Ukraine-Hilfe Berlin e.V.», ГО «Серце Буковини», БФ «Fundacja Gremi Personal», БФ «Візьму твій біль», ГО «Animal helpers», ГО «Дух вільної нації», Координаційний штаб волонтерів Дніпра «Центр допомоги Матерям і Дітям», «Help Ukraine Romania», філією «Міжнародного фонду благодійності та підтримки «Крило допомоги Україна», з БО «Агрозахист» та з БО «Україна – це любов», з «Волонтерами Хмельниччини», гуманітарним хабом «Олімпія». Перемогу наближають спільними силами.
Звістки з фронту
Перелік військових частин, яким надали допомогу, вражає не менш: 63 ОМБ, 65 ОМБ, 80 ОМБ, санінстуктори 57 бригади, 92 батальйон, 107 ОМБ, 25 полк Нацгвардії, 22 ОМБ, 68 ОМБ, 56 бригада зенітно-ракетного артилерійського дивізіону, 10 ОМБ, 57 ОМБ, 3 танкова бригада, 63 ОМБ, 115 МБСП, 25 ОМБ, полк «Азов», 36 ОМБ, 93 ОМБ, танкісти 128 бригади. Час від часу допомагали багатьом бійцям дістатися передової. ЗСУ вдячні за підтримку і активно відгукуються. За фото, надісланими з фронту, за грамотами для волонтерів видно, що адресна допомога швидко доходить до військових.
Зокрема один з військових Андрій Маник каже:
– Я вдячний за допомогу, яку надає ГО “Дух нації” збройним силам України. Від імені нашого батальйону окрема подяка. Без волонтерів не було б здобутків, які ми маємо. Будь-яка допомога наближає день перемоги над ворогом.
Чи не найбільша радість – такі подяки з війни. Вдячні бійці не раз відзначали команду волонтерів грамотами, але, мабуть, найнесподіваніша нагорода – грамота «За заслуги перед Помісною Українською Православною Церквою та побожним народом» від Митрополита Київського та всієї України Епіфанія, якою відзначили Василя Шкробанця.
І не лише для фронту…
Організація часто навідується до діток переселенців з неврологічними вадами, котрі перебувають у реабілітаційному центрі «Особлива дитина» – підтримує малечу іграшками й солодощами.
А ще допомагають родинам мобілізованих, сім’ям переселенців з Краматорська, Миколаєва, Херсона, відвідують захисників, що перебувають на реабілітації у військовому госпіталі. Не раз надсилали корм для покинутих та незахищених тварин у зонах бойових дій.
Багато донатів іде на рахунок організації. Меценатами є сільські громади, храми – особливо церква святого Володимира у Чернівцях, ПП «Ната -Люкс», пекарня «Кадекс», школи міста (№8, №10), ПП «Терешкіно». Є благодійники, які приносять допомогу і не називаються. Навіть діти підтримують волонтерів – у ящики з допомогою вкладають малюнки.
Журналісти – ІМІ та кафедра журналістики ЧНУ ім. Ю. Федьковича – також вдячні волонтерам, які долучилися до передачі бронежилетів та касок на передову та перевезли 50 комплектів для відправлення у “гарячі” точки фронту.
Зігрій захисника
Зараз, восени, найбільш потрібні термобілизна, взуття й устілки, теплий одяг – попереду холодний період. Тож у жовтні волонтери оголосили акцію «Зігрій захисника теплом». Голова організації Степан Кукурузяк каже:
– Вже не вперше ми отримуємо дзвінки та запити від хлопців, які в нелюдських умовах захищають нашу рідну країну від ворожих загарбників та дарують нам можливість щодня бути з рідними у теплих домівках. У східній частині нашої країни температура повітря сягає лише +4-5 градусів, а в землянках лише +2 та сирість. Усією командою щиро просимо вас долучитись до збору коштів, а також усього вкрай необхідного. Кожні 5 чи 10 гривень – це крок до перемоги.
Вони, як і всі ми, впевнені, що Україна вистоїть. Відрадно, що бізнес став надійною опорою ЗСУ і наближає перемогу з кожним днем.
Для тих, хто хотів би підтримати волонтерів, надаємо реквізити:
Благодійна організація “Благодійний фонд “Дух нації України“
58003 м. Чернівці вул. Магалянська, буд. 42 / кв. 2 ЄДРПОУ 44698795
ПриватБанк UA293562820000026005051540446, МФО 305299
м.т.: +38 050 678 1122 e-mail: [email protected]
Читайте також: Хмельницький осередок БФ «Рокада»: допомога з великим серцем та сяючими очима