28-річний морпіх Ренат Хайруллін боронить Україну в лавах ЗСУ вже 6 років поспіль. 24 лютого військовослужбовець 501 окремого батальйону морської піхоти 36-ї окремої бригади морської піхоти ВМС ЗСУ зустрів в окопі у селі Широкине під Маріуполем. Потім його підрозділ відійшов до міста та зайняв оборону на Маріупольському металургійному комбінаті імені Ілліча. А 4 квітня майже 270 морпіхів потрапили у російський полон. Звідти до України поки що повернулося менше 10 відсотків полонених. Про це розповіла його дружина – 21-річна Анастасія Грановська.

Мріяв про службу у війську

Ренат Хайруллін пішов до війська у 2016-му році – уклав контракт із 25-ю окремою повітрянодесантною бригадою. Як він завершився – вирішив продовжити службу і надалі цілковито поєднати своє життя із захистом нашої держави. Далі пішов за контрактом до 501-го батальйону морської піхоти, який базувався поблизу його рідного міста Бердянськ. У старшого матроса Хайрулліна є дружина Анастасія та донечка Марина, якій скоро виповниться 2 рочки. Далі розповідь дружини Анастасії Грановської.

Фото з особистого архіву Анастасії Грановської

Він дуже добрий, він – чесний, він – справедливий. Він на посаді старшого матроса. Йому було не принципово, ким бути за званням, аби захищати Україну і робити те, що він робить. Йому дуже подобається вид діяльності в складі ЗСУ, дотичність до зброї. Йому подобається ця вся військова тематика. Тому це його сфера. Він військовий-військовий. Справжній такий. Вояка, я би сказала.
Фото з особистого архіву Анастасії Грановської

Майже рік не бачила чоловіка. Повномасштабну війну росії проти України морпіх зустрів під Маріуполем

24 лютого морпіх Ренат Хайруллін був на ротації на першій лінії зони ООС у Широкиному – це за 15 кілометрів від Маріуполя. Туди він зайшов із грудня 2021-го року. Відтоді дружина не бачила чоловіка.

Ми не бачилися з тих пір. 24 лютого він зустрів в окопі. Я йому подзвонила о 5 ранку. Кажу – так і так, війна почалася. Він сказав – все добре, не переживай. А я розумію, що на нього будуть перти – бо ж 800 метрів до противника. Так і сталося. Вже потім я з’ясувала, що їхні позиції розбомлювалися, розносилися вщент. Їх обстрілювали «Градами», РСЗО, прямо на них йшли танки і, навіть, з тилу. Це був просто шок.

Наприкінці лютого військовослужбовець разом зі своїм батальйоном, з командуванням батальйону відступив до Маріуполя. Командування ЗСУ дало на це дозвіл – на оборону Маріуполя. Дружині Ренат зміг зателефонувати звідти 1 березня.

Я йому кажу – де ти? Я розуміла, що вони вже не там (у Широкиному – прим. авт.). А так, як поблизу Маріуполь, кажу – ну хоч натякни. А він не міг сказати, бо і ті прослуховують, і наші прослуховують. Тоді я кажу – ти в місті, де ми одружилися? Він каже – так! І так я зрозуміла, що це Маріуполь. Бо ми там одружилися.

18-ть днів «пекла» без зв’язку з чоловіком

Постійного зв’язку з чоловіком у Маріуполі Анастасія не мала. Каже, щодня чекала хоча б на короткий дзвінок, що чоловік живий та здоровий.

Далі було 18 днів мого особистого пекла. Бо я не розуміла, що буде з нашою родиною, чим все це завершиться. Друзі створили волонтерський штаб у Новомосковську і я поїхала допомагати туди. Ми плели сітки – хоч трошки відволікалася. А вночі, звісно, читала про Маріуполь і плакала, аби дитина не чула. Маленька у нас донечка. На той момент їй був рочок. Зараз уже майже 2. Так було надзвичайно складно.

18 березня Ренат зміг зателефонувати з Маріуполя. Сказав, що батальйон воює, що все добре і вони дають противнику по зубах. Але більше розповідати не схотів.

Ренат Хайруллін. Фото з особистого архіву Анастасії Грановської

Я спитала, чи є що їсти? Бо по телевізору показують, що маріупольці розтоплюють сніг, аби попити – чи правда це? Він раз не хотів відповідати. А мені ж цікаво! Мені ж треба знати! Думаю, може я туди приїду? Хоча я розуміла, що вони в кільці. Але, знаєте, були такі думки. Він каже – другий раз я не буду відповідати. На третій раз він прямо так вже прикрикнув на мене. Сказав, я не хочу про це говорити – я вже кілька діб нічого не їв, дуже сильно болить шлунок.

Анастасія згадує – була шокована таким зізнанням чоловіка. Він сказав, що ситуація вкрай складна і не знає, чим вона завершиться. Що їй потрібно зібратися з силами, бо, можливо, скоро на ній триматиметься уся родина. Розмова тоді тривала 2-3 хвилини, бо іншим хлопцям теж треба було подзвонити. А далі – знову тижні без зв’язку, згадує дівчина. Бо Ренат попередив – він може не телефонувати деякий час.

Остання розмова і полон

Як з’ясувалося пізніше – 18 березня Анастасія востаннє говорила з чоловіком. А на початку квітня сталося найстрашніше.

5 квітня від місцевої волонтерки я дізналася, що 501-й батальйон у повному складі потрапив до полону разом з командиром. Я почала шукати номери військової частини. Я розуміла, що вона розташовується під Бердянськом і поїхати туди у мене не вийшло б, бо там було вже окуповано. Тим паче, чоловік у розмові ще сказав, що ти – дружина військового. Тому раптом що – ти маєш тікати перша. Бо будуть розстрілювати, будуть знущатися.

За словами дружини, у найближчі дні їй не вдалося отримати від Міноборони бодай якусь інформацію про ситуацію із підрозділом чоловіка. Навпаки, на гарячій лінії відповіли, що ніхто в полон не потрапляв – всі воюють. Хоча на той час у ЗМІ вже почала ширитися інформація про те, що «частина морпіхів у Маріуполі склала зброю». Анастасія була шокована.

Чесно кажучи, в мене і думок не було про те, що там міг бути присутній факт добровільної здачі в полон. Бо Маріуполь в подвійному, а місцями був і в потрійному кільці. Ще на початку березня – 1-го чи 2-го, здається, березня він уже був кільці. А чоловік потрапив у ніч з 4-го на 5-те квітня в полон.

Пошуки чоловіка

14 квітня дружина написала заяву до райвідділку поліції про зникнення чоловіка – це обов’язкова формальна процедура. І почала його шукати. Настя каже – годинами просиджувала у різних телеграм-каналах, аби відшукати бодай фото Рената.

Я вже полізла в інтернет, в оці всі телеграм-канали. Надзвичайно важко було дивитися там на наших бійців ЗСУ. Там багато поранених. Дуже багато там тіл. Це просто…

На російських пабліках виявилося безліч фото та відео з українськими полоненими бійцями. Окупанти там публікували світлини паспортів та військових квитків. Зрештою, Анастасія побачила там і Рената.

Було важко, проте мені вдалося знайти відео, де мій чоловік. І не один такий. Йде із піднятими руками по незрозумілому приватному сектору. Таке відео датоване від 5 квітня. Я прямо покращила якість і реально я його впізнала. Зрозуміла, що це він. Виснажений. Впалі щоки, вилиці. Це просто був жах. Але йде з піднятими руками і цілий. Дуже було багато поранених, дуже багато було тих, кого переносили на ношах. Але він цілий ішов – мене це надзвичайно тоді потішило.

Як це відео було подане стороною противника?

Вони його переплутали з 503-м батальйоном. «503-й батальйон сдался в плен». Ну от вони за всіх, хто потрапляв у полон, вони завжди писали «сдались, подняли руки вверх, остались живы». А ті, хто загинули – вони завжди писали «остался там-то и там-то навсегда там в Мариуполе». Звичайно, важко. У них усі здалися. Навіть ті, хто не здаються, вони по-їхньому, здалися.

На каналі було й інтерв’ю з полоненим командиром батальйону. Він говорив там зі своєю дружиною. Були відеоінтерв’ю з іншими полоненими з 501-го батальйону, але не з Ренатом. Також був ролик про те, як полонених добре годують, – каже Анастасія.

Етапований до рф

Матрос Ренат Хайруллін разом зі своїм батальйоном вів запеклі бої в Маріуполі, останні дні перед полоном базувався на Металургійному заводі ім. Ілліча. Це неподалік Азовсталі. За місяць після інформації про полон чоловіка Анастасія дізналася, де його тримали.

Усіх спочатку тримають в колонії в Оленівці. Вона найбільша така. Там як сортувальний центр полонених, якщо так можна висловитися. Я дізналася за місяць, коли його вже там не було. Я розуміла, що його вивезли на територію російської федерації, бо вони одними з найперших потрапили в полон, а за ними ще 36-а бригада потрапила в полон. Я підозрювала, що там просто фізично не вистачить місця всіх тримати. Коли я дізналася, що мій чоловік в полоні, я розуміла, що доля Азовсталі – точно така ж. Що це – це питання лише часу, коли вони теж потраплять у полон.

Відповідь із військової частини – виконав злочинний наказ командира і добровільно здався

Жінка каже, що чекала, поки її чоловікові держава надасть офіційний статус полоненого. Крім того, сім’ям таких військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються КМУ.

Втім, виплат від військової частини не було.

На 100-й день полону офіційно я отримала сповіщення. Частина не відмовлялася виплачувати гроші, бо родинам військовополонених належить зарплата плюс додаткова грошова винагорода, але і не виплачувала нічого. Так тривало дуже довго. Проте я вирішила, що не буду сидіти на місці. Я буду писати, куди тільки можна.

А вже за місяць у червні дружині прийшла ще одна відповідь із військової частини, де служить чоловік – із результатами службового розслідування.

І у висновку вона дійшла до того, що командиром військової частини було віддано злочинний наказ, що передбачав добровільну здачу в полон. А особовий склад батальйону, який перебував з командиром в місті Маріуполь, виконав цей злочини наказ. Був шок. Хоча б тоді я почала реально розуміти, що коїться. Я почала ще більше звертатися до військової частини. Вони розповідали – то Київ намагається зробити з наших хлопців таких, що добровільно здалися в полон. І почалася ще одна історія – вже всередині. Це бій за статус, за ці всі виплати. Бо в нас є маленька дитина, я перебуваю в декреті.
Фото авторки

Дружина морпіха каже – її обуренню не було межі. І образа, що із майже 270 захисників Маріуполя роблять ледь не дезертирів. Крім того, вже 16 квітня Президент Зеленський в інтерв’ю українським  онлайн-медіа ЗМІ наголосив, що зрозуміє «азовців», які погодяться здатися у полон – з огляду на критичну ситуацію в оборонців Маріуполя.

Ось цитата з інтерв’ю.

Так. Вони можуть відповісти, чи готові вони це зробити (здатися в полон. – LB.ua). Вони герої. І якби вони вирішили зробити той чи інший крок, повірте, ніхто б їм не забороняв. Ніхто на це не має права, бо вони вже дуже багато зробили.

Розслідування ДБР і боротьба за чесне ім’я чоловіка

У 501-му батальйоні, за словами Анастасії, до полону було 40 загиблих. У військовослужбовців не було достатнього підвозу ані продовольства, ані боєприпасів.

Я адекватно розуміла, що відступати там уже нікуди. Відступу не буде. Проте – жила вірою, що все якось налагодиться. Бо будуть домовленості в Києві і їм дадуть, грубо кажучи, «зелений коридор» вийти.

Матеріали службового розслідування військова частина передала до ДБР. Тепер слідчі мають визначити, чи справді бійці 501-го батальйону добровільно здалися у полон.

Фото авторки

Я дізналася, що кримінальне провадження відкрито в центральному офісі ДБР. Я почала туди звертатися, я розписувала все. Що чоловік – захисник Маріуполя, що не було їжі та води, боєприпасів. Все, що я дізнавалася за Маріуполь, от все туди я намагалася донести і запитати, чи є взагалі якийсь статус. Вони мені відповіли, що є прізвище мого чоловіка і він фігурант кримінального провадження. Проте самого мого чоловіка ні в чому наразі не підозрюють.

Разом з тим, Анастасія у жовтні подала позов до суду на військову частину – за виплати. Процес триває. З першого грудня розпочнеться розгляд справи по суті без виклику сторін.

Морпіх у росії і чекає на обмін

Тим часом, дружині вдалося з’ясувати, що чоловік перебуває у полоні вже на території росії. Каже, то підтвердили у тамтешньому Червоному Хресті.

Вдалося там від деяких інформаторів дізнатися, що чоловік був у Севастополі, потім, здається, десь під Тулою був. На сьогоднішній момент я не знаю, де він саме конкретно – в якому місті чи в якій області російської федерації. Але я знаю, що він саме там. Мені вдалося дізнатися, що його підтверджено Червоним Хрестом від 24 травня. Ще нещодавно я дізналася, що вага мого чоловіка проходить по відомості там менше 40 кілограмів. Це було 3 тижні тому. Він 1 метр 78 сантиметрів на зріст і у грудні 21-го року він важив 62 кілограми.

Полонені морпіхи поступово повертаються додому

За словами Анастасії – з усіх майже 270 полонених додому вже повернулося 20 військовослужбовців. І вони вже мають статус «потерпілих».

Я знаю, що є декілька людей, в яких офіційні статуси потерпілих. Їм виплачені кошти, які заборгувала військова частина їх родинам. Я вірю, що після повернення чоловіка, в нього (чоловіка Рената – прим. авт.) також буде статус «потерпілий». Бо він ні в чому не винен. Хіба що він винен в тому, що він – захисник України і він – захисник Маріуполя.

Заголовне фото – з особистого архіву Анастасії Грановської

Читайте також: Дружина полоненого морпіха із Запорізької області вже пів року не має жодної звістки від чоловіка