Відомий скульптор і художник Петро Антип розповів про створення найбільшої картини в світі у Луцьку. Із ним авторка тексту зустрілася у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків, де митець малює картину. 

Петро Антип ефектно презентував картину, коли усі присутні в музеї спостерігали над початком її створення. Такий креативний захід привернув увагу багатьох до сучасного мистецтва. 

На запис нашої розмови митець прийшов у взутті, яке було у фарбі ще з презентації у музеї.  Він його взуває, коли малює у музеї на полотні. А далі можливо віддасть комусь у музей. 

Про «Космогонію» в Луцьку 

Як у вас виникла ідея створити найбільшу картину в світі? 

— В мене не було цієї ідеї. Це була ідея Віктора Корсака. Ми з ним були в Касселі, дивилися виставку «Документа» ( Documenta — наймасштабніша всесвітня виставка сучасного мистецтва, що відбувається раз на 5 років у німецькому місті Кассель – авт.). А потім поїхали в Берлін і подивилися Вебінале. Віктор Корсак хотів провести в Україні Вебінале, але тут війна, то самі розумієте… Це було приблизно 4 місяці тому. Після цього ми роз’їхалися. Я був у Польщі, коли він мені зателефонував. Сказав, що така є ідея: в світі один англійський художник намалював картину, розміром 1500 кв.м. Давай ми намалюємо 2000 кв. м? А я говорю: «Давай»! 

—  І ви відразу погодились? 

—  Так, тому що це фарби, полотна. Це добре… Малюй собі на здоров’я.

— Як ішла підготовка до створення «Космогонії»? 

— Коли Віктор мені сказав, який буде розмір, а це залежить від приміщення. Я відразу сказав, що треба зробити Чумацький шлях. 

Тому, що це народження, це космос, це місія людини, куди вона йде. Віктор його назвав «Космогонія», бо у нас так думки збігаються. В принципі, там буде 200 метрів — чумацький шлях і буде розповідь про міфи, які були на нашій землі: африканські, японські, європейські, українські. Там будуть не тільки міфи, а знаки і символи. 

—  Ви дуже ефектно презентували цю картину, зокрема, початок її створення. Це чия ініціатива? 

—  Це Музей сучасного мистецтва Корсаків все організовує. Віктор сказав, що треба було б зробити перший мазок. Так як було 250 кв. м., я  вирішив фарбу, що є полити, щоб закрити полотно. 

— Скільки часу плануєте створювати картину? 

— Ми плануємо півтора роки в середньому, або менше.

Про мистецтво в часи війни

— Чому, на вашу думку, важливе мистецтво в часи війни? 

— Так війна йде через мистецтво у нас. Тому що, що сказав Путін-карлик? Що українського мистецтва нема, що це все російське. І куди приходять росіяни, що в Крим, що в Донбас, вони знищують усе українське: знімають пам’ятники Сагайдачного в Криму, розбивають бібліотеки, розстрілюють людей за вишиванки, за українську мову, за українську історію. Це ж війна цивілізацій. 

Який найбільший урок у житті вам дала війна?

—  Що нам нічого не належить. Треба берегти свої думки і свої почуття, любити батьківщину свою, і тримати удар – це дуже важливо, як стоїки писали. 

— Ви нещодавно повернулися з Німеччини. Що ви там робили? 

— Я продаю картини і 50% від доходу віддаю на армію, на ліки…  У Німеччині в місті  Падерборн у мене є майстерня. Там працюю орієнтовно 6 місяців.

В Україні набагато дорожче продаю картини, ніж в Німеччині. Тому, що в Європі в нас ринку немає поки. Українських художників ніхто не знає. Ми знаходимось у «сірій зоні» в плані мистецтва. Зараз багато йде виставок, українці пробиваються. Я впевнений, що людей 40-50 проб’ються. Але це  дуже й дуже важко, практично нереально. 

 — Що потрібно українським художникам, щоб стати там більш відомими? 

—  Перш за все,  держава цим має займатися. Держава має їх просувати. Держава у нас не займається цим серйозно, вона навіть не розуміє, як це робиться. Україна недооцінює силу мистецтва. І це дуже погано. Ми ще в «сірій зоні»… Модерні речі Україна поки не підтримує, на жаль. Війна розставить все на місця. Силу мистецтва треба відчувати… Наші чиновники не розуміють, що це таке. 

Від авторки: Насамкінець розмови Петро Антип сказав, що в Україні в першу чергу треба провести судову реформу, адже  українські суди – це стовідсотковий русскій мір.

«Янукович не хотів у Росію. Янукович хотів жити «по-русски» в Україні.  Це майже те саме. Судова реформа – це основа всього. Війна дуже жорстка. Радію, що Наталія Соколенко і Галина Чижик (борються з недоброчесними суддям- авт.)  б’ються з внутрішнім ворогом», – зазначив Петро Антип. 

Читайте також: На арт-лекціях у Дніпрі та Запоріжжі українці донатять на армію та підтримують один одного

Avatar photo

Від Maya Golub