Ще ніколи в історії сучасної України інфогігієна не була такою важливою. Ще ніколи на просторах інтернету не курсувала така кількість фейкових новин та дезінформації, що не просто шкодять українцям, а ставлять під питання саме існування нашої країни. 

У ці важкі для України часи надважливим є вибір перевірених, достовірних джерел інформації. І якщо на всеукраїнському рівні цей пул топових видань уже досить давно сформований і постійно моніториться профільними неурядовими організаціями, то на рівні локальних медіа все набагато складніше. 

Ми вже не раз розбирали для вас контент онлайн-видань Дніпропетровщини. Тож алгоритм наших пошуків вам уже відомий і зрозумілий. А значить, без зайвих вступних реплік починаємо.

Візуал та функціонал

Сьогодні нашу увагу привернув сайт “Відкритий”, що позиціонує себе як інтернет-продовження однойменного телеканалу. 

Враховуючи телевізійне підґрунтя створення інформаційного сайту, перше куди потягнулась рука вкладка “Відкритий TV”. Тут, як у більшості регіональних сайтів країни “є свої нюанси”. З чотирьох випадаючих підвкладок одна, як на мене найцікавіша, не працює. Мова йде про Online-мовлення, яке дало дало б каналу справжню інтерактивність, інтегрувавши традиційне ТВ в мережу інтернет. Однак не склалось. 

“Новини TV” присутні. Це, по суті, просто новинні замітки доповнені відеоверсією події, яку вже показали по телебаченню. “Програма “Шах і Мат” теж працює. Якщо не заглиблюватись в тематики, то програма має традиційний формат інтерв’ю, без надмірної компліментарщини. Однак і чогось гострого, продивившись із десяток роликів, я не помітив. Скоріше за все, концепція передачі передбачала серйозні дискусії зі спробами загнати співрозмовника “на слизьке” важкими несподіваними питаннями, поставивши йому метафоричні “шах і мат”. Допускаю навіть, що на початку такою вона і була. Однак наразі гостроти бесідам відверто бракує. Хоча загальні враження скоріше позитивні. 

Ну і “Телепрограма”. Онлайн-варіант газетного розвороту з програмою телепередач на тиждень. Не надто актуально для нашого часу, та можливо аудиторії “Відкритого” таке заходить. Не сперечатимемось. 

Порадувала наявність на сайті й зрозумілої та логічної рубрикації. В “Новинах Дніпра” знайшлось місце культурі, подіям, політиці, суспільству, транспорту, спорту та криміналу. В “Новинах області” – 17 найбільшим містам регіону. А у “Пресцентрі”- анонсам та релізам. Релізів правда за вкладкою не знайшлось. Як не побачили ми і текстів про лайфхаки в однойменній підрубриці за вкладкою “Статті”. Та все ж, більша частина наповнення задуманого розробниками сайту працює, а це добре.

Щодо контактних даних видання, тут все просто чудово – контактні номери телефонів, фактична адреса редакції, електронна адреса, телеграм-бот та месенджер для зворотного зв’язку, контакти рекламного відділу та пресцентру. Відчувається, що до створення сайту підходили серйозно та не намагались сховатись від читачів і глядачів. 

Окремий респект за інформацію щодо керівництва медіахолдингу, редактора та розписану структуру власності (хоч і актуальну на кінець 2019-го року). Про персоналії ми ще поговоримо, та все ж наявність цієї інформації на сайті заслуговує на додаткові бали. 

Наповнення

Варто зауважити – видання працює вельми оперативно, однак без крайнощів, випускаючи в середньому по новині щопівгодини. Звісно, бувають і резонанси чи екстрені повідомлення та загальний темп усе ж залишається незмінним. 

Тематика новин різнопланова, хоча й із суттєвим, а інколи тотальним, переважанням навколовоєнних тем. Сім-вісім новини про обстріли та їхні наслідки для видання не дивина. При цьому важко звинувачувати журналістів у однобокості, адже це дійсно топ-тема, яка має масу інформприводів. Але все ж хоча б вкраплення текстів нейтрального чи позитивного забарвлення були б не зайвими. 

Знову ж таки, не можна сказати, що такого контенту у “Відкритого” нема. Новини типу “Напилися лікеру і заснули: у джунглях Індії з’явилися слони-алкоголіки” чи ”«Мені ніхто не готує сніданок»: реакція Першої Леді на слова Зеленського стала мемом” видання публікує, але скоріше як виняток.

 

Приклад “позитивних новин” у виданні “Відкритий”. Скріншот із сайту

Певне занепокоєння, у цьому дійсно якісно спланованому новинному різноманітні, викликаються тільки коментарі політично заангажованих особистостей у питаннях, що не є їхньою прямою компетенцією. Для прикладу коментар Геннадія Корбана щодо готовності Дніпра до опалювального сезону. 

Персоналія Корбана звісно “накрутить” чимало переглядів, однак доцільність використання коментаря саме від цього спікера вельми сумнівна.

Звісно, мають місце і дрібні, на грані дозволеного, маніпуляції із заголовками. Як то новина “В Міноборони України припускають додаткову мобілізацію: подробиці”. В тексті мова йде про відсутність потреби в новій мобілізації станом на сьогодні. Та, звісно ж, згадується, що все залежатиме від ситуації на фронті. Однак для хорошої клікабельності в заголовок було вирішено винести саме можливість додаткової мобілізації. Не критично, та все ж.

Приклад клікбейтного заголовку у виданні “Відкритий”. Скріншот із сайту

Власники

Що ж до власників “Відкритого”, то тут усе дійсно відкрито. Видання, а з ним і телеканал, є власністю ТОВ “А бізнес”, що належить ексголові Дніпропетровської ОДА Сергію Касьянову та депутату Дніпропетровської обласної ради Михайлу Кошляку, який свого часу працював помічником-консультантом чинного міського голови Дніпра Бориса Філатова. Крім того Кошляк є Президентом федерації дзюдо України і в цій своїй іпостасі частенько з’являється в новинах свого інформсайту.  

Окрім вище згаданого, Касьянов та Кошляк є власниками агрохолдингів KSG Аgro та  Dnipro Agro Group відповідно.

А от керівницею фірми та медіахолдингу, як зазначено на сайті “Відкритого”, у жовтні 2019-го була призначена Наталія Бабаченко, також депутатка Дніпропетровської обласної ради, а заодно радниця начальника Дніпропетровської ОВА. 

Враховуючи такий набір власників та керівників стає зрозумілою відсутність у новинних матеріалах та інтерв’ю критичних матеріалів у бік чинного керівництва області. Однак відверто загравання з владою, визнаймо, нами помічено теж не було

Підсумовуючи скажемо – “Відкритий” порадував якісним контентом та відсутністю відвертої джинси, “зради“ і новин у стилі “мольфари передбачили”. І хоча прямий зв’язок з керівництвом регіону змушує прискіпливіше вчитуватись у матеріали сайту, та все ж його сміливо можна брати до переліку вартих до перегляду новинних ресурсів.

Головне фото – nzl.theukrainians.org