Російські окупанти разом з місцевими зрадниками-колаборантами рапортують про 270 тисяч мешканців тимчасово окупованих територій Запорізької області, які подали документи на отримання громадянства РФ. Видано на Запоріжжі, за інформацією росіян, уже понад 250 тисяч паспортів країни-агресора.

Ще на початку 2023 року гауляйтер Запорізької області Євген Балицький на зустрічі з начальником Головного управління з питань міграції МВС РФ Валєнтіной Казаковой заявив, що “запит на отримання російських паспортів жителями регіону істотно перевищує можливості міграційної служби”. І це правда, адже російські загарбники зробили все, щоб мешканці ТОТ могли вижити тільки за наявності роспаспорту. Станом на липень 2023-го можемо констатувати, що їм це майже вдалося.

І якщо перевірити інформацію загарбників щодо того, скільки ж насправді людей уже отримали російський “аусвайс” досить складно, то способи, яким окупанти змушують людей ставати громадянами “вєлікой і могучєй” якраз не є секретом: примус, погрози та шантаж.

Розвінчуємо головний фейк росіян на окупованих територіях: про добровільність надбання російського громадянства.

Хоч помирай

“Зараз вижити в окупації без російського паспорта майже неможливо. Оформити будь-які соціальні виплати, отримати якісну медичну допомогу можуть тільки власники цього документу”, – розповідає журналісту MILUkraine мешканка тимчасово окупованого Мелітополя.

Голова Бердянської міської військової адміністрації Вікторія Галіціна в інтерв’ю Центру журналістських розслідувань повідомила, що хворі з цукровим діабетом, бронхіальною астмою, пацієнти, що пережили інфаркт чи інсульт, які мають право на отримання безкоштовних ліків чи ліків за пільговою ціною, з серпня 2023 року мають з’явитися в амбулаторію з російським паспортом і номером страхування в російській пенсійній системі для внесення їхніх даних в єдину систему. Якщо пацієнти цього не зроблять, то і ліки, відповідно, не отримають. З червня така система на ТОТ уже діє для отримання гормону щитоподібної залози й інсуліну.

“Маю серйозні проблеми зі здоров’ям, які у нас в лікарні не вирішити, то мені сказали, що треба їхати в Сімферополь. Але є одне “але” – повноцінне лікування там можливе виключно за наявності медстрахування, яке оформляють тільки власникам паспорта РФ. Так що тепер без паспорта хоч помирай”, – підтверджує необхідність оформлення паспорта для того, щоб не вмерти, мешканка Пологівського району.

Хочеш працювати – паспортизуйся

Мешканці ТОТ також повідомляють, що працевлаштуватися людям без російського паспорта все складніше.

На ТОТ відкривають нові й нові відділення міграційної служби, щоб видати “аусваси” якнайшвидше. Скрін з відео окупаційних медіа

Наймані працівники так званих бюджетних та комунальних підприємств отримали паспорти серед найперших ще влітку-восени 2022 року. 

“Повідомили, що за два дні прямо на підприємство прийде фотограф, щоб робити фото на паспорт, усі необхідні документи ми також здавали прямо в “офісі”, – згадує події серпня 2022 року колишній працівник “Мелітопольських високовольтних електричних мереж”. 

Потім окупанти змусили стати громадянами РФ співробітників більших промислових підприємств, які були віджаті у законних власників та перейшли під управління росіян чи місцевих колаборантів.

Тепер, за інформацією місцевих мешканців, змушують отримувати паспорти вже навіть працівників невеликих приватних підприємств. 

“Пояснили на роботі, що якщо ми не отримаємо паспорт, то роботодавцям дуже великі податки за нас треба платити, тож дали два місяці, щоб за цей час ми оформили документи”, – розповідає мешканець Мелітопольського району.

Вести будь-який бізнес на ТОТ без паспорту вже неможливо. Індивідуальних підприємців змушують реєструватися в російському “Едином государственном реестре юридических лиц” (ЕГРЮЛ). Зробити це можна виключно якщо підприємець отримав паспорт РФ.

Примушують реєструватися, а значить і паспортизуватися, також і аграріїв. Власників великих господарств змушували до співпраці ще минулого року. 

“Щоб нормально працювати, треба було отримати паспорт, зареєструвати підприємство в їхньому реєстрі, платити податки за їхнім законодавством – інакше матимеш великі проблеми”, – розповідає власник господарства, розташованого неподалік Токмака, Пологівського району.

Цього року взялися і за дрібних фермерів. Окупаційна влада не дає можливості навіть вивезти з поля зібраний урожай тим, хто не зареєстрований в російському ЕГРЮЛ.

За повідомленням окупаційної ”замєстітєля глави правітєльства по АПК” Світлани Шевченко, наразі оформлено за російською юрисдикцією вже 70 відсотків аграріїв. 

І окупаційна влада продовжує маніпуляції і тиск, щоб паспортизувати ще більше фермерів, заявляючи, що “в першу чергу реєстрація в російському правовому полі необхідна самим аграріям для захисту їхніх прав та щоб вони могли отримувати держпідтримку”.

Без паспорту – на підвал

Пересічних мешканців окупованих територій змушують отримати “аусвайс” погрозами.

“Зупинили на блокпосту, подивилися на документи і сказали, що якщо ще раз зупинять, а в нас не буде паспорта РФ, то поїдемо копати окопи. Тому довелося оформляти той ненависний документ”, – розповідає мешканка одного з сіл Пологівського району.

Також у Пологівському районі відомі випадки, коли російські військові на блокпостах просто рвали українські паспорти, з коментарем “ускорим процесс оформления документов”.

“Боюся виїхати з міста, бо знайомій порвали паспорт на блокпосту. Мені поки що вдається уникати отримання російського “аусвайсу”, надіюся, що так і далі буде”, – зізнається пенсіонерка з Токмака.

“Зупинили на блокпосту, стали питати про паспорт, погрожувати, що запроторять “на підвал”. А як той паспорт швидко отримаєш, якщо черги на подачу документів по два місяці”, – бідкається мешканець Мелітопольського району.

Окремої згадки заслуговують так звані виїзні бригади з паспортизації, які прикриваючись нібито піклуванням про маломобільних громадян, примусово паспортизують найнезахищеніших: людей з інвалідністю та літніх людей. 

Мобільна бригада з паспортизації на ТОТ Запорізької області. Скрін з відео окупаційних медіа

“Багато місцевих жителів раніше не мали можливості виїжджати у великі міста для подання заяви, а з появою виїзних груп процедура отримання державних послуг стала доступнішою і простішою”, – повідомляє окупаційне “ГУМВД по Запорожской области”.

Такі мобільні бригади або збирають людей у приміщеннях місцевих адміністрацій, або просто ходять по будинках і збирають документи на отримання паспорта. А потім так само розвозять готові документи.

Змушують до отримання російського паспорта і дітей. За інформацією Мелітопольського міського голови Івана Федорова, з квітня окупанти почали складати списки підлітків, яким має виповнитися 14 років, щоб дати їм паспорт. За даними Генштабу, окупанти погрожують батькам випускників, що діти не отримають атестат без російського “аусвайса”.

Примусова паспортизація – це злочин. Загарбники таким чином хочуть легітимізувати окупацію частини України та зробити мешканців ТОТ співучасниками своїх злочинів, наприклад, незаконних виборів. Проте примусова паспортизація не є підставою для втрати громадянства України. А після деокупації громадян, які під примусом були змушені отримувати російський паспорт, не каратимуть.

Читайте також: Агенти московського патріархату: як священики з Сумщини працювали на росію.

Заголовне фото: скрін з відео окупаційних медіа

Avatar photo

Від Ivan Bilyi