У війні, розв’язаній росією проти України, використовуються найрізноманітніші методи. Один із них — інформаційне протиборство, яке використовується для того, щоб чинити вплив на українців і українок, включно з тими, хто залишився на тимчасово окупованих територіях. З урахуванням стійкості українського народу та підтримки міжнародної спільноти, російським загарбникам доводиться змінювати свій підхід до ведення війни. Зокрема, й інструменти інформаційної російської боротьби еволюціонують упродовж семи місяців повномасштабного вторгнення. Як змінилася риторика росії, пропагандистів і місцевих колаборантів за цей час — дізнавайтеся у цьому матеріалі.
Від “учєній” до #МиВозвращаємсяДомой
Для аналізу ми обрали цитати із російських псевдомедіа, так і заяви місцевих колаборантів – представників самопроголошеної місцевої влади. На прикладі еволюції заяв останніх можна чітко простежити зміну наративів щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
У цьому матеріалі ми посилаємося на заяви, озвучені чи опубліковані у лютому-вересні 2022 року. Хоча до кожної заяви прикріплене посилання з джерелом, ми наполегливо не рекомендуємо вам передивлятися такі ресурси та піклуватися про свою інформаційну гігієну.
Запоріжжя у російському наративі до 24 лютого
До лютого 2022 року Запорізька область потрапляла у поле зору російських ЗМІ нечасто. Але варто зазначити, що наратив навколо регіону будувався відповідний. Російські медіа писали, що переважна більшість у регіоні – це проросійсько налаштановане населення, яке було проти Майданів і проти АТО, що російськомовних в області притісняють, що пам’ятки радянської культурної спадщини знищують, “воюють з пам’ятниками”. Писали про церковний розкол усередині суспільства, сварки навколо пам’яті “Великої Вітчизняної війни” тощо. Не обійшлося, звісно, без “страшних звірств” українських нацистів і міфічних радикалів. Червоним прапорцем була заява, опублікована у 2020 році:
Состав Украины могут покинуть Одесса, Херсон, Николаев, Запорожье, заявил зампредседателя комитета Совфеда по международным делам Владимир Джабаров в интервью “Парламентской газете”.
“Нас в России это, естественно, тревожит. Раскол в украинском обществе очень глубокий: за регионами юго-востока, которые даже слышать не хотят о возвращении в состав единой Украины, могут последовать Одесса, Херсон, Николаев, Запорожье, которые пока выжидают”, — сказал Джабаров.
Таким чином, можемо помітити, що ідеї щодо “від’єднання” Запорізької області вже лунали у російському медіапросторі.
Володимир Рогов наразі є одним із головних колаборантів, а разом із тим – головною “балакаючою головою” російських загарбників на Запоріжжі. Його медіарейтинг, згідно з аналізом російського псевдо-медіа zp-news.ru, є вищим, ніж у Володимира Путіна. Він згадується у новинах російської інфосміттярки 8344 рази. Чоловік неодноразово зневажливо відгукувався про Майдан. До прикладу: “Не за свободу они на майдане скакали, а за ярмо на свою шею“, “Украина убита на Майдане”. До речі, до 24-го лютого цей персонаж мовив у своєму Телеграм-каналі, що новини про повномасштабне вторгнення – це “істерія”, “Украина попрошайничает”, а також – підтримував меседжі про так звані “учєнія” та те, що “Россия не планирует нападать на другие государства, а её войска могут передвигаться внутри страны как угодно – это никому не угрожает и никого не должно волновать”.
Інший колаборант – Євген Балицький, про якого ми вже згадували, теж до повномасштабного вторгнення проводив сумнівні заходи: акції на зразок Безсмертного полку, публічні заяви про відділення території свого виборчого округу, підтримку російської мови як державної та окупацію Криму.
Початок повномасштабного вторгнення: демонізація ЗСУ та перші заяви про “сценарій Криму”
Уже в березні 2022 року почали поширюватися меседжі про “звірства ЗСУ” у Запорізькій області. Зокрема, такі повідомлення формують негативний імідж захисників України, дегуманізують і демонізують їх. До речі, звертаємо увагу на те, що у березні вперше починають лунати формулювання про “території, що їх звільняє рф”.
- Минобороны РФ: Украина попыталась нанести удар по мирным районам Мелитополя, но Россия их отразила
- В Чернигове, Сумах и Запорожье нацбаты грабят дома и организации
- 17 марта в Запорожье, на расположенном на выезде из города блокпосту, украинские боевики расстреляли мирных жителей, пытавшихся покинуть город. В результате чего двое местных жителей погибли, трое получили огнестрельные ранения.
- Глава Донецкой Народной Республики (ДНР) Денис Пушилин заявил, что гуманитарный коридор для выхода жителей Мариуполя через Запорожье небезопасен, поскольку националисты устраивают там провокации.
- Украинские националисты изъяли приготовленные для беженцев автобусы и устроили в них огневые точки.
- «Это террористические методы»: как ВСУ минируют объекты гражданской инфраструктуры на освобождаемых РФ территориях
Наприкінці березня починає з’являтися інформація про “формування військово-цивільних адміністрацій на півдні України”, які будуть “переймати Кримський досвід”. Тобто, натяки на застосування Кримського сценарію помітні вже тоді.
Так, у березні 2022 у тимчасово окупованому Мелітополі самопроголошується мером Галина Данильченко. Й одразу ж звертається до жителів міста: “Сейчас нашей задачей является подстроить все механизмы города под новую действительность для того, чтоб как можно быстрее начать жить по-новому”.
Так само й у тимчасово окупованому Бердянську самопроголошений виконуючий обов’язки мера А. Сауленко виступив із привітальною промовою до жителів міста, пообіцявши їм “полное списание долгов по оплате ЖКХ для жителей города, в перспективе – снижние тарифов в несколько раз”.
Квітень-травень 2022
У квітні риторика про “звільнення” та міфічну “денацифікацію” Запорізької області набирала обертів. Так само, як і кампанія з дискредитації українських військових. Ось кілька прикладів:
- «Люди боятся возвращения украинских националистов»
- “«Стратегический интерес»: эксперты — о значимости денацификации в Херсоне и Запорожье”
- Минобороны России: в Краматорске и Запорожье ВСУ оборудуют позиции в школах и больнице
- Российский флаг водрузили над исполкомом освобожденной Васильевки
- Новая администрация заработала в подконтрольной России Васильевке.
Травень відзначився улюбленим для російського міфу свята – 9 травня. Ось кілька цитат, що досить промовисто характеризують загальні настрої у пропагандистських медіа до “сакральної дати”.
- «Боятся!» — нацисты ввели в Запорожье комендантский час на весь день 9 Мая.
- Запорожье впервые за долгие годы празднует День Победы. До этого киевскими властями было ликвидировано даже само название великого праздника.
- Мелитополь и его жители активно готовятся к 77-й годовщине Великой Победы. В центре уже восстановлена гордость города — Триумфальная арка. Сейчас на ней опять красуются ордена и георгиевская лента. С 2014-го года в рамках закона о декоммунизации все эти символы были сняты. Местные жители говорят, что старая администрация Мелитополя даже хотела перекрасить арку в желто-синие цвета. К радости горожан, не успели.
- С гордостью и без страха: как жители освобожденных украинских территорий отметили День Победы
- То, что жители Мелитополя почувствовали 9 мая, трудно описать словами. Подпевать любимым фронтовым песням теперь можно во весь голос, а не шепотом.
І вже наприкінці травня самопроголошена окупаційна влада від імені Володимира Рогова заявила:
Будущее у Запорожской области может быть только одно – она должна быть в составе России, должна стать полноценным субъектом Российской Федерации. Нам не нужны серые зоны, не нужна Запорожская народная республика. Мы хотим быть частью России, как всегда и были раньше на протяжении сотен лет.
Зафіксуємо, що вже наприкінці травня риторика змінюється, а “звільнення” перетворюється на “приєднання”.
Літо 2022 року
Від червня 2022-го року тема “приєднання” Запорізької області залунала в російських ЗМІ ще гучніше. Ось лише кілька прикладів того, як формується наратив щодо новоокупованих територій:
- Формируется крупное общественное интеграционное движение “Мы вместе с Россией”, объединившие под своим началом тысячи жители Запорожской области, которые хотят помочь в устройстве мирной жизни и участвовать в развитии региона;
- Рожденные в Запорожье после 24 февраля автоматически станут россиянами;
- В Запорожье призвали освободить от режима Зеленского весь регион;
- «Украины здесь уже нет, Россия только будет»: замглавы УВД по Запорожью — об охране порядка в свободной от ВСУ области.
У зазначених прикладах чітко простежується: риторика росії систематично використовує інструменти пропаганди. Один із них — спіраль мовчання, суть якої в тому, що медіа видають думку меншості за громадську думку, змушуючи людей відчувати потребу у приховуванні своїх справжніх поглядів у зв’язку з непопулярністю їх серед більшості.
Першого ж червня у Телеграм-каналі Володимира Рогова, ключової балакаючої голови колаборантів, починають з’являтися пости під хештегом #МыВозвращаемсяДомой.
Але найпотужніше влітку звучить тема Запорізької атомної електростанції. “Ядерні терористи” — саме таке формулювання використовує росія щодо української влади та Збройних сил України. Варто зазначити, що докази для таких обвинувачень (як і загалом – риторика росії) використовуються сумнівні: маніпулятивні й понад емоційні заяви (на зразок, “С упорством, достойным лучшего применения, ВСУ бьют по Запорожской атомной электростанции — крупнейшей в Европе” або ж – “Националисты пробили корпус Запорожской АЭС, в котором хранят топливо для реакторов”), вирвані або подані без контексту новини (Глава МАГАТЭ назвал предотвращение ядерной аварии на ЗАЭС своей миссией) та сфабриковані звинувачення. Як приклад останніх — журналісти проєкту “Без Брехні” розібрали фейкову атаку “дронів-камікадзе” як привід для продовження сценарію захоплення ЗАЕС.
Вересень 2022: так звані референдуми
Перший місяць осені відзначився для пропагандистської машини швидкою підготовкою до псевдореферендумів. Центральними у риториці загарбників і колаборантів є повідомлення про “історичну подію” (“Буквально час остается до исторического события, которое разделит жизнь миллионов людей Донбасса, Запорожской и Херсонской областей на до и после”), про “майже стовідсотковий вибір за” (“В Запорожье после обработки 100% бюллетеней за вхождение в РФ проголосовали 93,11%”) та про те, “що люди зробили свій вибір” – тобто, натяк на добровільність (“Свое будущее миллионы людей определили в ходе референдумов”).
Детальніше про те, як проходили так звані “волевиявлення” під дулами автоматів, чому озвученим пропагандистами відсотковим даним довіряти не можна, а також про те, які міжнародні норми були порушені під час голосування на псевдореферендумах у Запорізькій області можна дізнатися у нашому попередньому матеріалі.
Таким чином, риторика росії, окупантів і колаборантів еволюціонує й постійно застосовує нові інструменти пропаганди та прийоми маніпуляцій; змінює контексти та ключові меседжі. Для того, щоб успішно протистояти російським загарбникам, варто дбати про власну інформаційну гігієну. Більше матеріалів на цю тему можна знайти за посиланням.
*** Заголовний колаж авторський, включає зображення лого основних каналів, через які транслюється риторика росії. Там зображені ведуча Скабєєва, Russia Today, Перший телеканал і літера Z із текстом Zа наших. Авторський текст на колажі: російська пропаганда вбиває.